Ministry of Foreign Affairs of Poland / Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Współpraca z Polonią i Polakami za Granicą – Infrastruktura Polonijna 2023 / Cooperation with the Polish Diaspora and Poles Abroad - Polish Diaspora Infrastructure 2023

Last update: Dec 27, 2022 Last update: 27 Dec, 2022

Details

Location:Argentina, Brazil, Ireland, Latv ... See moreArgentina, Brazil, Ireland, Latvia, Lithuania, UK, Ukraine, USA
Contracting Authority Type:Development Institution
Status:Awarded
Budget:EUR 2,514,738
Award ceiling:EUR 1,881,379
Award floor:N/A
Sector:Civil Engineering, Architecture
Eligible applicants:NGOs / Nonprofit Organisations, Government / Public Bodies
Eligible nationalities:PolandPoland
Date posted:31 May, 2022

Attachments 16

Description

Zaproszenie do składania ofert w otwartym konkursie na realizację zadania publicznego

Minister Spraw Zagranicznych, działając na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r.
o finansach publicznych (Dz.U. 2022 poz. 1634, z późn. zm.) oraz ustawy z dnia
24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. 2022 poz. 1327, z późn. zm.) ogłasza otwarty konkurs ofert: „WSPÓŁPRACA Z POLONIĄ I POLAKAMI ZA GRANICĄ INFRASTRUKTURA POLONIJNA 2023”.

W ramach konkursu dofinansowane będą projekty  w następującym podziale:

Komponent I   „Infrastruktura polonijna – projekty o znaczeniu priorytetowym”

Komponent II „Infrastruktura polonijna – projekty pozostałe (dowolne)”

1. Rodzaj zadania publicznegoPOMOC POLONII I POLAKOM ZA GRANICĄ  

2. Wysokość środków finansowych przeznaczonych na realizację zadań publicznych:

12 127 400 zł (słownie: dwanaście milionów sto dwadzieścia siedem tysięcy czterysta złotych), przy czym na realizację zadań w ramach komponentu I wysokość środków nie może przekroczyć 9 080 000 zł (słownie: dziewięć milionów osiemdziesiąt tysięcy złotych), zgodnie
z przedstawionymi w Regulaminie konkursu założeniami.

3. Zasady przyznawania dotacji:

O przyznanie dotacji mogą ubiegać się podmioty, o których mowa w art. 127 ust. 1 pkt 1 lit.
e w zw. z art. 132 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, spełniające wymogi określone w Regulaminie konkursu, tj. organizacje pozarządowe, zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego
i o wolontariacie oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 tej ustawy.

4. Termin i warunki realizacji zadań publicznych:

W ramach komponentu I „Infrastruktura polonijna – projekty o znaczeniu priorytetowym” możliwa jest realizacja zadań o charakterze jednorocznym lub w systemie modułowym obejmującym projekty roczne realizowane w latach 2023, 2024 i 2025.

Termin realizacji zadania (lub w przypadku oferty modułowej - pierwszego modułu) w roku 2023: nie wcześniej niż od dnia 01.01.2023 r. i nie później niż do dnia 31.12.2023 r.

Termin realizacji projektu (drugiego modułu oferty modułowej) w roku 2024: nie wcześniej niż od dnia 01.01.2024 r. i nie później niż do dnia 31.12.2024 r.

Termin realizacji projektu (trzeciego modułu oferty modułowej) w roku 2025: nie wcześniej niż od dnia 01.01.2025 r. i nie później niż do dnia 31.12.2025 r.

W ramach komponentu II „Infrastruktura polonijna – projekty pozostałe (dowolne)” zadanie należy zrealizować w terminie od dnia 1 stycznia 2023 r. do dnia 31 grudnia 2023 r.

Warunki realizacji zadania publicznego określa Regulamin konkursu.

5. Informacje dotyczące rezultatów realizacji zadania publicznego: oferenci zobowiązani są do wskazania w ofercie zakładanych rezultatów zadania publicznego, planowanego poziomu ich osiągnięcia oraz sposobu monitorowania tych rezultatów.

6. Termin i miejsce składania ofert:

Prawidłowo przygotowaną i wypełnioną ofertę należy przesłać na adres:

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą

al. J. Ch. Szucha 23, 00-580 Warszawa

z dopiskiem na kopercie:

„Konkurs WSPÓŁPRACA Z POLONIĄ I POLAKAMI ZA GRANICĄ  
– INFRASTRUKTURA POLONIJNA 2023”

lub złożyć na  Dzienniku Podawczym Ministerstwa Spraw Zagranicznych, al. J. Ch. Szucha 21, wejście od ul. Litewskiej, w godzinach 8.15-16.15.

Nieprzekraczalny termin składania ofert upływa dnia 10 listopada 2022 r. o godz. 16.15 (decyduje data wpływu oferty do Ministerstwa Spraw Zagranicznych)

albo przesłać przez „ePUAP” na adres /MSZ/Skrytka lub /MSZ/SkrytkaESP

 Oferty, które wpłyną po terminie nie będą podlegały opiniowaniu.

7. Tryb i kryteria stosowane przy dokonywaniu wyboru ofert oraz termin dokonania wyboru ofert:

Tryb i kryteria stosowane przy wyborze ofert określa Regulamin konkursu.

Informacja na temat podmiotów, które zostały zakwalifikowane do udzielenia dotacji
w konkursie zostanie umieszczona w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa, w siedzibie Ministerstwa oraz na stronie internetowej Ministerstwa w terminie do dnia
5 stycznia 2023 r.

8. Zrealizowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w roku bieżącym i w roku poprzednim zadania publiczne tego samego rodzaju i koszty z nimi związane:

W roku 2022 Ministerstwo Spraw Zagranicznych sfinansowało zadania publiczne tego samego rodzaju na łączną kwotę 53 806 221 zł.

W roku 2021 Ministerstwo Spraw Zagranicznych sfinansowało zadania publiczne tego samego rodzaju na łączną kwotę 33 215 448 zł.

9. Dodatkowe informacje o konkursie

Szczegółowy zakres konkursu, sposób przygotowania oferty, warunki, jakie musi spełnić podmiot przystępujący do konkursu oraz sposób udostępnienia wzoru oferty i niezbędnych załączników określa Regulamin konkursu, który zamieszczono w Biuletynie Informacji Publicznej, na stronie internetowej Ministerstwa oraz w siedzibie Ministerstwa.


Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Ministerstwa Spraw Zagranicznych rozpoczynając przygotowania do przeprowadzenia konkursu „Współpraca z Polonią i Polakami za Granicą – Infrastruktura Polonijna 2023 r.” zaprasza do zgłaszania propozycji zadań publicznych, które mogą rozpocząć realizację w roku 2023, jako projekty priorytetowe.

W konkursie na rok 2023 obowiązywać będą następujące zasady finansowania infrastruktury polonijnej:

  • Pod pojęciem infrastruktury polonijnej rozumie się wyłącznie nieruchomości położone poza granicami RP.
  • Finansowane mogą być wyłącznie nieruchomości, których głównym i istotnym celem jest realizacja zadań o charakterze polonijnym.

Prace budowlane i remontowe nie mogą być celem samym w sobie. Ważne jest szczegółowe wykazanie w projekcie, w jaki sposób jego realizacja poprawi warunki prowadzenia działalności polonijnej.

  • Finansowanie odbywa się w oparciu o obowiązujące w RP przepisy o działalności pożytku publicznego w trybie powierzenia lub wsparcia realizacji zadania publicznego.
  • Zadania publiczne obejmujące budowę i remonty nieruchomości przeznaczonych na cele polonijne finansowane są z budżetu Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
  • Wybudowanie lub wyremontowanie obiektu infrastruktury polonijnej ma charakter daru Narodu Polskiego dla aktywnych środowisk polonijnych, i jako taki podlega ochronie i zabezpieczeniu trwałości przeznaczenia i wykorzystania na cele polonijne.

UWAGA Bieżące utrzymanie nieruchomości nie wchodzi w zakres zadań infrastruktury polonijnej finansowanych przez MSZ, może być przedmiotem ofert realizacji zadań publicznych finansowanych z puli środków polonijnych pozostających w dyspozycji Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Przesłanki, jakie musi spełniać projekt, aby mógł być uznany za priorytetowy:

  • Projekty realizowane w oparciu o wcześniejsze bardzo dobre rozeznanie potrzeb środowisk polonijnych.
  • Projekty bardzo istotne na danym kierunku geograficznym, realizowane w obszarach zamieszkiwania dużych, istotnych i aktywnych grup Polonii.
  • Projekty priorytetowe mogą być realizowane jedynie przez podmioty o dużym doświadczeniu i pozytywnej opinii o dotychczasowej współpracy z MSZ.
  • Udokumentowany sposób dysponowania infrastrukturą/nieruchomością, w tym określona i udokumentowana forma własności i okresu dysponowania nieruchomością, określony sposób i okres zabezpieczenia trwałości przeznaczenia i wykorzystania infrastruktury/nieruchomości
    na cele działalności polonijnej
  • Trwałość projektu priorytetowego powinna być zabezpieczona w tytule prawnym do nieruchomości/obiektu infrastruktury lub czynnością prawną, które zagwarantują w każdej sytuacji (np. w przypadku zmiany charakteru obiektu lub jego sprzedaży), wykorzystanie środków publicznych przekazanych w formie dotacji celowej na cele działalności polonijnej. Jeśli sytuacja w danym kraju nie daje możliwości prawnego zagwarantowania trwałości wykorzystywania obiektu na cele polonijne, należy odstąpić od inwestycji w środki trwałe na rzecz np. dotowania wynajmu powierzchni na cele polonijne (w ramach środków KPRM na wsparcie organizacji polonijnych).
  • Każdy projekt musi się rozpocząć w roku 2023, a czas realizacji inwestycji może trwać od 1 roku do trzech lat w oparciu o roczne umowy. Warunkiem otrzymania środków na kolejny rok (moduł) realizacji inwestycji jest złożenie do MSZ sprawozdania merytorycznego i finansowego z poprzedniego roku realizacji zadania.
  • Projekt priorytetowy realizowany jest w trybie powierzenia zadania publicznego bez wniesienia wkładu własnego organizacji (wyjątek stanowić mogą inwestycje wspierane przez władze/instytucje państwa zamieszkiwania Polonii, tam gdzie występuje taka możliwość).

Projekty priorytetowe wyłonione będą przed ogłoszeniem konkursu, zaś procedura konkursowa służyć będzie wyłonieniu ich wykonawcy. Tak jak w poprzednich latach inwestycje, które nie zostaną uwzględnione przez MSZ w puli projektów priorytetowych, będą mogły być złożone i ubiegać się o dofinansowanie w przyszłorocznym konkursie w ramach Komponent II „Infrastruktura polonijna – projekty pozostałe (dowolne)”

UWAGA Projekty strategiczne ustalane są w trybie odrębnym, natomiast projekty dowolne będą mogły być zgłaszane bezpośrednio po ogłoszeniu naboru ofert w konkursie otwartym.

Zgłoszenia propozycji projektu priorytetowego należy dokonać poprzez wypełnienie załączonego formularza (oddzielnie dla każdego projektu) i wysłanie na adres dwppg.dotacje@msz.gov.pl w terminie do dnia 20 czerwca 2022 r.

Want to unlock full information?
Member-only information. Become a member to access this information. Procurement notices from over 112+ donors and banks are available here
Learn more about our membership benefits
Similar grants
By Locations
Funding agency:
EC
Status:
awarded
Location:
Afghanistan, Aland Islands, Albania, Algeria, American Samoa, Andorra, Angola, Anguilla, Antigua and Barbuda, Argentina, Armenia, Aruba, Australia, Austria, Azerbaijan, Azores, Bahamas, Bahrain, Bangladesh, Barbados, Belarus, Belgium, Belize, Benin, Bermuda, Bhutan, Bolivia, Bosnia and Herzegovina, Botswana, Brazil, British Virgin Islands, Brunei, Bulgaria, Burkina Faso, Burundi, Cambodia, Cameroon, Canada, Canary Islands, Cape Verde, Cayman Islands, Central African Republic, Chad, Channel Islands, Chile, China, Christmas Island, Cocos (Keeling) Islands, Colombia, Comoros, Congo, Cook Islands, Costa Rica, Cote d'Ivoire, Croatia, Cuba, Cyprus, Czech Republic, Dem. Rep. Congo, Denmark, Djibouti, Dominica, Commonwealth of, Dominican Republic, Easter Island, Ecuador, Egypt, El Salvador, Equatorial Guinea, Eritrea, Estonia, Ethiopia, Falkland Islands, Faroe Islands, Fiji, Finland, France, French Guiana, French Polynesia, French Southern Territory, Gabon, Galapagos, Gambia, Georgia, Germany, Ghana, Gibraltar, Greece, Greenland, Grenada, Guadeloupe, Guam, Guatemala, Guinea, Guinea-Bissau, Guyana, Haiti, Heard and McDonald Islands, Honduras, Hong Kong, Hungary, Iceland, India, Indonesia, Iran, Iraq, Ireland, Isle of Man, Israel, Italy, Jamaica, Japan, Jordan, Kazakhstan, Kenya, Kiribati, Kosovo, Kuwait, Kyrgyzstan, Laos, Latvia, Lebanon, Lesotho, Liberia, Libya, Liechtenstein, Lithuania, Luxembourg, Macao, North Macedonia, Madagascar, Madeira, Malawi, Malaysia, Maldives, Mali, Malta, Marshall Islands, Martinique, Mauritania, Mauritius, Mayotte, Mexico, Micronesia, Moldova, Monaco, Mongolia, Montenegro, Montserrat, Morocco, Mozambique, Myanmar, Namibia, Nauru, Nepal, Netherlands, Caribbean Netherlands, New Caledonia, New Zealand, Nicaragua, Niger, Nigeria, Niue, Norfolk Island, North Korea, Northern Mariana Islands, Norway, Oman, Pakistan, Palau, Panama, Papua New Guinea, Paraguay, Peru, Philippines, Pitcairn, Poland, Portugal, Puerto Rico, Qatar, Reunion, Romania, Russia, Rwanda, Saint Helena, Saint Kitts and Nevis, Saint Lucia, Saint Martin, Saint Vincent and the Grenadines, Samoa, San Marino, Sao Tome and Principe, Saudi Arabia, Senegal, Serbia, Seychelles, Sierra Leone, Singapore, Slovakia, Slovenia, Solomon Islands, Somalia, South Africa, South Korea, Spain, Sri Lanka, St. Pierre and Miquelon, Sudan, Suriname, Svalbard, Eswatini (Swaziland), Sweden, Switzerland, Syria, Taiwan, Tajikistan, Tanzania, Thailand, Timor-Leste, Togo, Tokelau, Tonga, Trinidad and Tobago, Tunisia, Turkey, Turkmenistan, Turks and Caicos, Tuvalu, UAE, UK, US Virgin Islands, USA, Uganda, Ukraine, Uruguay, Uzbekistan, Vanuatu, Vatican City, Venezuela, Vietnam, Wallis and Futuna, Palestine / West Bank & Gaza, Western Sahara, Yemen, Zambia, Zimbabwe
Funding agency:
EC
Status:
awarded
Location:
Afghanistan, Aland Islands, Albania, Algeria, American Samoa, Andorra, Angola, Anguilla, Antigua and Barbuda, Argentina, Armenia, Aruba, Australia, Austria, Azerbaijan, Azores, Bahamas, Bahrain, Bangladesh, Barbados, Belarus, Belgium, Belize, Benin, Bermuda, Bhutan, Bolivia, Bosnia and Herzegovina, Botswana, Brazil, British Virgin Islands, Brunei, Bulgaria, Burkina Faso, Burundi, Cambodia, Cameroon, Canada, Canary Islands, Cape Verde, Caribbean Netherlands, Cayman Islands, Central African Republic, Chad, Channel Islands, Chile, China, Christmas Island, Cocos (Keeling) Islands, Colombia, Comoros, Congo, Cook Islands, Costa Rica, Cote d'Ivoire, Croatia, Cuba, Cyprus, Czech Republic, Dem. Rep. Congo, Denmark, Djibouti, Dominica, Commonwealth of, Dominican Republic, Easter Island, Ecuador, Egypt, El Salvador, Equatorial Guinea, Eritrea, Estonia, Eswatini (Swaziland), Ethiopia, Falkland Islands, Faroe Islands, Fiji, Finland, France, French Guiana, French Polynesia, French Southern Territory, Gabon, Galapagos, Gambia, Georgia, Germany, Ghana, Gibraltar, Greece, Greenland, Grenada, Guadeloupe, Guam, Guatemala, Guinea, Guinea-Bissau, Guyana, Haiti, Heard and McDonald Islands, Honduras, Hong Kong, Hungary, Iceland, India, Indonesia, Iran, Iraq, Ireland, Isle of Man, Israel, Italy, Jamaica, Japan, Jordan, Kazakhstan, Kenya, Kiribati, Kosovo, Kuwait, Kyrgyzstan, Laos, Latvia, Lebanon, Lesotho, Liberia, Libya, Liechtenstein, Lithuania, Luxembourg, Macao, Madagascar, Madeira, Malawi, Malaysia, Maldives, Mali, Malta, Marshall Islands, Martinique, Mauritania, Mauritius, Mayotte, Mexico, Micronesia, Moldova, Monaco, Mongolia, Montenegro, Montserrat, Morocco, Mozambique, Myanmar, Namibia, Nauru, Nepal, Netherlands, New Caledonia, New Zealand, Nicaragua, Niger, Nigeria, Niue, Norfolk Island, North Korea, North Macedonia, Northern Mariana Islands, Norway, Oman, Pakistan, Palau, Palestine / West Bank & Gaza, Panama, Papua New Guinea, Paraguay, Peru, Philippines, Pitcairn, Poland, Portugal, Puerto Rico, Qatar, Reunion, Romania, Russia, Rwanda, Saint Helena, Saint Kitts and Nevis, Saint Lucia, Saint Martin, Saint Vincent and the Grenadines, Samoa, San Marino, Sao Tome and Principe, Saudi Arabia, Senegal, Serbia, Seychelles, Sierra Leone, Singapore, Slovakia, Slovenia, Solomon Islands, Somalia, South Africa, South Korea, South Sudan, Spain, Sri Lanka, St. Pierre and Miquelon, Sudan, Suriname, Svalbard, Sweden, Switzerland, Syria, Taiwan, Tajikistan, Tanzania, Thailand, Timor-Leste, Togo, Tokelau, Tonga, Trinidad and Tobago, Tunisia, Turkey, Turkmenistan, Turks and Caicos, Tuvalu, UAE, Uganda, UK, Ukraine, Uruguay, US Virgin Islands, USA, Uzbekistan, Vanuatu, Vatican City, Venezuela, Vietnam, Wallis and Futuna, Western Sahara, Yemen, Zambia, Zimbabwe